Skip to main content

Starożytne korzenie

Warcaby są jedną z najstarszych i najpopularniejszych gier w historii ludzkości. Ich korzenie sięgają aż 5000 lat temu do starożytnego Egiptu, gdzie uważa się, że powstały na bazie gry senet. Współczesna wersja warcabów, znana jako 64-polowa odmiana, pojawiła się na południu Europy w XII wieku i szybko zdobyła szerokie uznanie.

Różnorodność odmian warcabów na świecie

Obecnie istnieje około 95 różnych odmian warcabów, które różnią się między sobą zasadami gry. Nazwy tych wersji często wywodzą się od krajów, w których są najbardziej popularne. Wśród nich można wyróżnić takie odmiany jak:

 • Warcaby angielskie (amerykańskie), tak zwane czekersy.
 • Warcaby brazylijskie (klasyczne).
 • Warcaby włoskie.
 • Warcaby hiszpańskie.
 • Warcaby niemieckie.
 • Warcaby rosyjskie.
 • Warcaby tureckie.
 • Warcaby czeskie.
 • Warcaby ghańskie.
 • Warcaby tajskie.
 • Warcaby kanadyjskie (plansza 12×12).

Zróżnicowanie zasad w grze

Zasady gry w warcaby w danym kraju stają się elementem obyczajów i tożsamości narodowej. Często zdarza się, że gracze zainteresowani są i znają głównie odmianę popularną w ich własnym kraju. Na przykład Amerykanie często grają wyłącznie w czekersy, podczas gdy Turcy preferują warcaby tureckie. Ta fragmentaryzacja społeczności warcabistów stanowi istotny problem dla rozwoju i popularyzacji tej wspaniałej gry, gdyż uniemożliwia jednolite dążenie do doskonałości i wspólnej rywalizacji.

Zjednoczenie miłośników wokół jednej odmiany

Szansą na zjednoczenie miłośników warcabów z różnych krajów wokół jednej odmiany są warcaby stupolowe, znane również jako warcaby międzynarodowe lub polskie. Grając na większej planszy i posiadając większą liczbę pionów na starcie, gracze mają większe możliwości taktyczne i strategiczne. Zasady gry w warcaby stupolowe są jednakowe na całym świecie, co sprzyja rywalizacji i rozwojowi tej fascynującej gry.

Wzrost popularności

Rozwój technologii mobilnych przyczynił się również do wzrostu popularności warcabów. Polscy twórcy z firmy CC Games stworzyli aplikację mobilną, która zdobyła ogromne uznanie i popularność wśród graczy. Warcaby na Androida 
i iOS ich produkcji zostały zainstalowane ponad 100 milionów razy! Dzięki tej aplikacji warcaby stały się jeszcze bardziej dostępne i łatwo dostępne dla szerokiego grona miłośników gry. Możliwość gry w warcaby na smartfonach i tabletach przyciągnęła więc miliony użytkowników, co tylko podkreśla uniwersalność i atrakcyjność tej gry na całym świecie.

Zagraj w warcaby online

Android/iOS

Warcaby – gra, która łączy

Warcaby to gra o długiej historii i bogatej różnorodności. Choć istnieje wiele odmian z różnymi zasadami, to ich popularność i rozwój na arenie międzynarodowej otwierają nowe perspektywy dla miłośników tej gry. Wszystko wskazuje na to, że warcaby będą nadal przyciągać uwagę i zdobywać serca graczy z różnych krajów, tworząc jednocześnie mosty między różnymi kulturami i ludźmi zainteresowanymi tym niezwykłym światem strategii i rywalizacji.