Skip to main content

22 Lata Temu Zadebiutowałem w Mistrzostwach Europy Juniorów

Odkąd tylko dostałem się do juniorskiej kadry Polski, jedna data na zawsze wryła się w mój kalendarz – początek sierpnia. To właśnie wtedy od lat odbywają się Młodzieżowe Mistrzostwa Europy. Moja przygoda zaczęła się w dalekim 2001 roku, kiedy to zawitałem do urokliwej Tucholi. Cóż za wspomnienia! Na pamiątkowym zdjęciu można dostrzec mnie, Radka Wikę, który gościł naszą reprezentację podczas tegorocznego ślubowania, oraz Natalię Sadowską, dwukrotną mistrzynię świata. Poznajecie? A Ewę Siudę, Anię Chylewską czy rodzeństwo Szczybyło? Ostatnie lata zleciały niepostrzeżenie, a teraz, będąc świadkiem kolejnej, już 23. edycji, w estońskim Tallinnie, zastanawiam się – kiedy to wszystko tak szybko minęło?

Zdjęcie: archiwum prywatne.

Dobrze pamiętam, jakie towarzyszyły mi wtedy emocje. Byłem zestresowany, może trochę przytłoczony wejściem do międzynarodowej rywalizacji, ale czułem też wielką odpowiedzialność za reprezentowanie Polski. Orzełek na piersi to, jak się okazuje, wielkie brzemię również dla tych mniejszych zawodników. W kategorii chłopców do lat 13 zająłem całkiem wysokie 7. miejsce (z Polaków wyprzedził mnie jedynie Przemek Powała, który był piąty), a do tego pokonałem barierę językową, nawiązując pierwsze zagraniczne znajomości.

Kadra Polski do lat 10.

Stery nad Polskim Związkiem Warcabowym przejąłem w 2021 roku, kiedy jeszcze trwały pandemiczne obostrzenia. Tamtego lata turniej Mistrzostw Europy Juniorów rozegrano przez Internet, przez co juniorzy wiele stracili. Rok później EDC i FMJD podjęły pozbawione sensu decyzje organizując dwie wielkie imprezy młodzieżowe – mistrzostwa Europy i świata – w dalekiej dla nas Turcji. Wpłynęło to na liczebność wielu, w tym rzecz jasna polskiej, reprezentacji. Dopiero rok 2023 to leżący znacznie bliżej estoński Tallin, który gości ten turniej już (bodaj) piąty raz! Nadarzyła się idealna okazja do organizacji wspólnego wyjazdu z prawdziwego zdarzenia – uroczystego ślubowania i wspólnej autokarowej podróży, czyli wielkiej integracji polskiej reprezentacji.

Kadra Polski do lat 13.

Ślubowanie odbyło się 30 lipca w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, którego dyrektorem jest trzykrotny mistrz Polski, Radosław Wika. Jak widzieliście na zdjęciu z Tucholi, z Radkiem znamy się od ponad 20 lat. Jest on świetnym przykładem tego, jak umiejętności zdobyte przy grze w warcaby można wykorzystać w życiu zawodowym. Potrafi o tym świetnie opowiedzieć, co również zrobił podczas ślubowania!

Kadra Polski do lat 16.

Tekst ślubowania odczytał Amadeusz Zyber-Moszak, a za nim powtarzali wszyscy reprezentanci. Następnie każdy zawodnik złożył podpis pod tekstem wygłoszonego ślubu i otrzymał pamiątkowy podarunek. Z tego miejsca ogromnie dziękuję Agacie i Adrianowi Frankom za pomoc w przygotowaniu niespodzianek dla naszych juniorów. Uroczystość zwieńczyło zrobienie wspólnego zdjęcia, na którym wszyscy dumnie prezentowali się w pięknych narodowych strojach. To zasługa Dawida Gancarza, który nadzorował cały proces – od przygotowania projektu, przez konsultacje rozmiarów, aż po samo zamówienie i dystrybucję. Świetna robota! W Tallinnie prezentujemy się zdecydowanie najlepiej!

Kadra Polski do lat 19.

Po wszystkim i po dodatkowym odczekaniu 20 minut (deszcz lał się jak z cebra, zalewając dużą część parku), zapakowaliśmy się do autobusu, który ruszył w stronę Estonii. Jednak najpierw zatrzymaliśmy się w Suwałkach, gdzie za kierownicą usiadł dobrze znany w środowisku warcabowym Andrzej Jeszke – warcabista, a także doświadczony kierowca, który ma już na koncie wiele bezpiecznych transportów na warcabowe zmagania. Podobnie było i tym razem, dzięki czemu o oczekiwanej godzinie dotarliśmy pod hotel Dzingel, który przez pierwsze dziewięć dni sierpnia staję się areną dla “warcabowych gladiatorów”.😊

Trenerzy Kadry Polski: Damian Jakubik i Ivan Antonenko.

Trzymamy kciuki i kibicujemy naszym młodym reprezentantom! Poza zdobyczami medalowymi ja im życzę, by ten turniej zapisał się w ich pamięci tak, jak Tuchola kiedyś mi. Bo przecież w warcaby warto grać z wielu powodów, nie tylko tych sportowych.😜

Wszystkie wyniki znajdziecie na STRONIE TURNIEJU, a podgląd na żywo na niektóre partie na (jakżeby inaczej!) kanale Warcaby:

Poniżej zaś znajdziecie galerię zdjęć z Otwarcia Mistrzostw Europy Juniorów 2023 autorstwa Adriana Franka – Photo4u2: