W dniach 30 kwietnia – 3 maja 2025 roku Uzdrowisko Dąbki ponownie stało się stolicą warcabowej majówki, goszcząc uczestników dwóch turniejów: 52. edycji Turnieju o Kryształowy Kamień im. Marii i Romualda Frey oraz 2. Turnieju o Bursztynowy Kamień.
🔮 52. Turniej o Kryształowy Kamień im. Marii i Romualda Frey – kontynuacja bogatej tradycji
Turniej o Kryształowy Kamień, rozgrywany już po raz 52., to jedno z najstarszych i najbardziej cenionych wydarzeń w polskim kalendarzu warcabowym. Jego początki sięgają czasów, gdy udział w rozgrywkach był możliwy dopiero po całorocznych zmaganiach… przy biurku! Aby zakwalifikować się do turnieju, należało przez cały rok rozwiązywać publikowane w prasie zadania warcabowe i przesyłać rozwiązania pocztą do organizatorów. Była to forma selekcji, która – choć dziś trudno ją sobie wyobrazić – miała niezwykły klimat i budowała rangę wydarzenia. Niestety, w erze komputerów i dostępnych silników warcabowych ten model nie miałby już racji bytu.
Mimo zmian w formule, Turniej o Kryształowy Kamień nadal zachowuje swój wyjątkowy charakter. W rywalizacji mogą wziąć udział wyłącznie zawodnicy posiadający co najwyżej pierwszą kategorię. Posiadacze tytułów, takich jak kandydat czy mistrz krajowy, są z góry wykluczeni z udziału. Dzięki temu rozgrywki cechują się niezwykle wyrównanym poziomem i dają szansę błysnąć tym, którzy są o krok od poważnych sukcesów.
Często zdarzało się, że zwycięzca „Kryształu” już wkrótce po triumfie zdobywał pierwszy tytuł kandydata na mistrza, a potem stawał na podium czy nawet wygrywał mistrzostwa Polski. Tegoroczna edycja tylko potwierdza tę regułę – w dniach 30 kwietnia – 3 maja 2025 roku w Dąbkach o zwycięstwo walczyło 62 zawodników, grających systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund. Czas na partię wynosił 1 godzina + 30 sekund za ruch.
🏵️ 2. Turniej o Bursztynowy Kamień – rywalizacja na najwyższym poziomie
Zawodnicy posiadający tytuły również mogli spędzić majówkę przy warcabnicy w Dąbkach, biorąc udział w Turnieju o Bursztynowy Kamień – rozgrywanym równolegle z „Kryształem”, ale skierowanym do bardziej doświadczonych graczy. Choć inicjatywa ta ma ogromny potencjał, tegoroczna frekwencja była skromna – do rywalizacji przystąpiło jedynie 7 zawodników.
Mimo wszystko należy docenić fakt, że turniej się odbył, ponieważ w przeszłości – z uwagi na jeszcze mniejsze zainteresowanie – bywało, że „Bursztyn” nie dochodził do skutku wcale. Uczestnicy rozegrali 7 rund systemem kołowym, z pauzą w jednej z rund, a czas gry wynosił 1 godzina + 30 sekund za ruch – dokładnie tak jak w turnieju równoległym.

źródło: https://www.facebook.com/StowarzyszenieKuzniaPomyslow
🏆 Siła młodości! Młodzi pokazali klasę
Zwycięzcy 52. Turnieju o Kryształowy Kamień im. Marii i Romualda Frey w poszczególnych kategoriach wiekowych:
-
Chłopcy do lat 8: 🥇 Bartosz Kasperski (UKS Roszada Lipno) – 10 punktów
- Dziewczęta do lat 8: 🥇 Lena Barczycka (GZ LSZ Darłowo) – 8 punktów
-
Chłopcy do lat 10: 🥇 Krzysztof Wojtyszyn (LKS Unia Horyniec-Zdrój) – 11 punktów
- Dziewczęta do lat 10: 🥇 Barbara Szutka (MUKS Libero Basznia Dolna) – 9 punktów
-
Chłopcy do lat 13: 🥇 Maksymilian Kalinowski (LKS Olymp Błonie) – 12 punktów
- Dziewczęta do lat 13: 🥇 Aleksandra Wieczerzak (MUKS Wieża Kórnicka Kórnik) – 10 punktów
-
Chłopcy do lat 16: 🥇 Hugo Franek (UKS Roszada Lipno) – 14 punktów
Nagrody się nie dublowały, więc nagrodzony został Kacper Sak (MUKS Wieża Kórnicka Kórnik) – 10 punktów - Dziewczęta do lat 16: 🥇 Yelizaveta Hadomskaya (UKS Roszada Lipno) – 12 punktów
-
Chłopcy do lat 19: 🥇 Kamil Flisikowski (SRW Rychlik) – 13 punktów
Nagrody się nie dublowały, więc nagrodzony został Aleksander Zawitaj (MUKS Wieża Kórnicka Kórnik) – 13 punktów
Na szczególne uznanie zasługują triumfatorzy najmłodszych grup wiekowych, którzy wykazali się imponującymi umiejętnościami.
🔹 Bartosz Kasperski (UKS Roszada Lipno), choć ma zaledwie 8 lat, zdobył 10 punktów, zwyciężając aż 5 partii – wszystkie przeciwko starszym od siebie rywalom. To wyczyn, który świadczy nie tylko o talencie, ale też o odwadze i bojowym nastawieniu najmłodszego zwycięzcy. W Openie zajął wysokie, 26. miejsce (38. numer startowy).
🔹 Krzysztof Wojtyszyn (LKS Unia Horyniec-Zdrój), który już za dwa tygodnie będzie świętował 10. urodziny, zdobył 11 punktów, ale miał też najwyższe wartościowanie w swojej grupie punktowej. To oznacza, że rywalizował z naprawdę silnymi przeciwnikami. W Openie zajął 15. miejsce (19. numer startowy).
🔹 Maksymilian Kalinowski (LKS Olymp Błonie) mimo dwóch porażek z zawodnikami z czołowej trójki, zdołał wygrać aż pięć pozostałych partii. Dzięki temu pewnie sięgnął po zwycięstwo w kategorii do lat 13, a w klasyfikacji generalnej turnieju zajął 8. miejsce (9. numer startowy) – co pokazuje jego siłę i równą formę.
Takie wyniki to najlepszy dowód na to, że polska młodzież warcabowa rozwija się dynamicznie, a turnieje takie jak „Kryształowy Kamień” doskonale wspierają ten rozwój. Naprawdę cieszy poziom, jaki reprezentują nasi juniorzy już od najmłodszych lat!
🥇 Zwycięzcy klasyfikacji generalnych
Choć Turniej o Kryształowy Kamień skupia się przede wszystkim na zawodnikach bez tytułów, to rywalizacja o najwyższe miejsca w klasyfikacji generalnej co roku przyciąga szczególną uwagę. Nie inaczej było i tym razem – wśród 62 uczestników wyłoniono ścisłą czołówkę, w której walka trwała do ostatnich posunięć 9. rundy.
🔗 Pełne wyniki Turnieju o Kryształowy Kamień
🔗 Pełne wyniki Turnieju o Bursztynowy Kamień
🏆 Turniej o Kryształowy Kamień – klasyfikacja generalna:
-
Hugo Franek (UKS Roszada Lipno) – 14 punktów
-
Marcin Wocial (UKS Roszada Lipno) – 13 punktów
-
Kamil Flisikowski (SRW Rychlik) – 13 punktów
Tytuł najlepszego zawodnika „Kryształu” zdobył po raz drugi z rzędu Hugo Franek (UKS Roszada Lipno). W decydującej, 9. rundzie turnieju, pokonał Jakuba Grodeckiego (ŁKS Orlęta Łuków), dzięki czemu wyprzedził rywali i wskoczył na najwyższy stopień podium. Wyczyn ten nabiera szczególnego znaczenia, gdy weźmiemy pod uwagę okoliczności: Hugo ma dopiero 14 lat i jeszcze przed rokiem triumfował w tym samym turnieju jako 13-latek. W obecnej edycji, mimo porażki z Janem Chrząszczem w 4. rundzie, potrafił się podnieść i rozegrać bardzo dojrzale końcówkę turnieju – pokazując turniejową odporność i chłodną głowę godną znacznie starszego zawodnika.
Nie bez powodu Hugo to jeden z najbardziej utalentowanych juniorów w kraju – mistrz świata do lat 13 z turnieju w Szklarskiej Porębie (zobacz film z analizami i rozmową: 🎥 [LINK DO FILMU]). W tym roku rozpoczął rywalizację w nowej kategorii wiekowej (do lat 16), gdzie już zdołał zdobyć medal i otrzymać powołanie do kadry narodowej. Jego najbliższe wyzwania to Mistrzostwa Europy we Włoszech oraz Mistrzostwa Świata w Turcji – imprezy, które z pewnością będą sprawdzianem jego siły i potencjału na arenie międzynarodowej.
Drugie miejsce, po raz trzeci z rzędu, zajął Marcin Wocial (UKS Roszada Lipno). Marcin prowadził w końcowej fazie turnieju i miał realne szanse na końcowy triumf, jednak zwycięstwo Hugo w ostatniej rundzie – przy jego remisie – pozbawiło go upragnionego tytułu. Trzeba jednak podkreślić, że Marcin regularnie notuje solidne wyniki w turniejach rangi Grand Prix Polski, jak i w samym „Krysztale”. To zawodnik, który udowodnił, że zasługuje, aby choć raz „Kryształ” wygrać. Może za rok?
Podium uzupełnił Kamil Flisikowski (SRW Rychlik), który rozpoczął turniej bardzo mocnym akcentem – cztery zwycięstwa w pierwszych pięciu partiach dały mu pozycję samodzielnego lidera aż do 6. rundy. Niestety, w drugiej połowie turnieju zanotował cztery remisy z rzędu, co ostatecznie pozwoliło mu jedynie na trzecie miejsce. Mimo to jego forma zasługuje na uznanie – w ostatnich latach poziom gry Kamila urósł znacząco, a jego styl jest coraz dojrzalszy. Obecnie 17-letni zawodnik ma za sobą sukcesy w kategorii do lat 16, a w tym roku będzie miał szansę powalczyć o medale w juniorskich turniejach międzynarodowych do lat 19.
🥇 Turniej o Bursztynowy Kamień – klasyfikacja generalna:
-
Sebastian Wieczorek (Czarna Damka Lututów) – 10 punktów
-
Filip Kuczewski (UKS Roszada Lipno) – 9 punktów
-
Heorhi Vydzerka (UKS Roszada Lipno) – 8 punktów
Patrząc na listę startową Turnieju o Bursztynowy Kamień, można było przypuszczać, że o zwycięstwo powalczą właśnie ci zawodnicy, którzy ostatecznie uplasowali się w ścisłej czołówce.
Ostatecznie cały turniej rozstrzygnęła jedna partia – zwycięstwo Sebastiana Wieczorka (Czarna Damka Lututów) nad Heorhim Vydzerką (UKS Roszada Lipno). To starcie zadecydowało o końcowym układzie podium i warto byłoby kiedyś przeanalizować jego przebieg. Pozostałe partie pomiędzy faworytami zakończyły się remisami, co sprawiło, że podium uformowało się dokładnie tak, jak widać powyżej.
Na osobne wyróżnienie zasługuje również Anna Chylewska-Sroka (GZ LZS Darłowo) – niegdyś czołowa zawodniczka kraju, wielokrotna mistrzyni i liderka kobiecego rankingu, która obecnie występuje rzadziej, ale wciąż pokazuje wysoką klasę. W tym turnieju poległa tylko w partii z Vydzerką, co świadczy o jej wciąż solidnym poziomie gry.

źródło: https://www.facebook.com/roszadalipno
🕰️ Ponad pół wieku kultywowania tradycji
Organizatorem zawodów od kilku lat jest Sylwia Dęga-Zamrzycka, Prezes Stowarzyszenia Kuźnia Pomysłów, która zasługuje na szczere słowa uznania i podziękowania za pielęgnowanie pamięci oraz kontynuowanie tradycji najstarszego polskiego turnieju warcabowego. Dzięki jej pracy, zaangażowaniu w kolejne edycje, Turniej o Kryształowy Kamień trwa – dając nowe szanse kolejnym pokoleniom warcabistów. Sylwię regularnie wspiera Magda Pawłowska, etatowy sędzia tych nadmorskich zawodów.
Jak pisałem przed rokiem na stronie Polskiego Związku Warcabowego:
Organizatorzy i uczestnicy czczą pamięć Romualda i Marii Frey’ów (Maria z domu Moldenhawer – Honorowy Prezes Polskiego Związku Warcabowego, doktor nauk humanistycznych od 2012 roku), którzy od 1973 roku – z pomocą radzieckiego arcymistrza Włodzimierza Agafanowa – promowali warcaby w całej Polsce, odwiedzając liczne domy kultury, zakłady pracy, wsie, miasteczka i obozy młodzieżowe.
(Źródło: „Warcaby stupolowe, czyli powrót damy”, Romuald Frey i Janusz Pęksa, Warszawa 1979, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza)
To właśnie Turniej o Kryształowy Kamień był naturalnym krokiem kolejnego etapu tej misji – i od samego początku traktowany był jako pierwsze nieoficjalne mistrzostwa Polski, które wyznaczały kierunek rozwoju sportu warcabowego w kraju.
Dziś, ponad pół wieku później, możemy z dumą powiedzieć, że ta wizja nie tylko przetrwała, ale nadal inspiruje.
🎥 A oto dla przypomnienia film z zeszłej edycji turnieju: