Skip to main content

Warcaby w Polsce – od rozkwitu po popularność

W Polsce, historia warcabów jako dyscypliny sportowej rozpoczęła się w krótkim czasie po II wojnie światowej, kiedy to przy Polskim Związku Szachowym powołano Komisję Gry Warcabowej. Jednak to na początku lat 70. nastąpił dynamiczny rozwój warcabów jako sportu. Już od 1975 roku odbywają się drużynowe Mistrzostwa Polski, a rok później rozpoczęły się również zawody indywidualne. W 2004 roku powołano Polski Związek Warcabowy, który dał warcabom solidne miejsce w polskim sporcie.

Liczby, kluby i zawodnicy

Obecnie Polski Związek Warcabowy zrzesza imponującą liczbę 91 klubów z 16 województw (stan na czerwiec 2023 roku). Najbardziej aktywne województwa to wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie, podkarpackie i śląskie, gdzie działa najwięcej klubów. Liczba zarejestrowanych zawodników w Polskim Związku Warcabowym wynosi aż 8205 (stan na listopad 2022 roku), z czego 2646 to kobiety, a 5559 to mężczyźni. Ponadto, 65 osób posiada licencję instruktora sportu warcabowego, a 527 osób otrzymało tytuł Szkolnego Instruktora Warcabowego, dedykowany dla szkolnych pedagogów.

Popularne turnieje pomimo wyzwań

Warcaby są popularne i gra się w nie wszędzie. Polski Związek Warcabowy prowadzi ewidencję licencjonowanych turniejów, czyli takich, które są uwzględniane w krajowych rankingach. W 2022 roku było ich łącznie aż 190, z czego 134 rozegrano w warcabach 100-polowych, a 56 w warcabach 64-polowych. Łącznie wystartowało w nich ponad 3000 zawodników.

jak grać w warcaby

Odkryj swój potencjał w grze w warcaby

Wysokie nagrody na mistrzostwach

Warto wspomnieć o znaczących nagrodach przyznawanych na Mistrzostwach Polski i Mistrzostwach Polski Kobiet, które w 2022 i 2023 roku łącznie wyniosły aż 50 000 złotych. To dowód na rosnącą popularność warcabów w Polsce, zainteresowanie sponsorów i donatorów wspieraniem warcabowego środowiska oraz na zaangażowanie społeczności związanej z tą dyscypliną sportu.

Rosnące zainteresowanie i popularność

Warcaby to nie tylko gra planszowa, ale także dynamicznie rozwijający się sport. Polski Związek Warcabowy, klubowe inicjatywy oraz liczni zawodnicy przyczyniają się do promocji i rozwoju warcabowej społeczności w kraju. Wszystko to sprawia, że warcaby stają się coraz bardziej rozpoznawalne i cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Polski Związek Warcabowy (PZWarc) odgrywa kluczową rolę w tym procesie, działając jako główna siła napędowa w promowaniu i rozwijaniu warcabów w Polsce.