Skip to main content

Podstawowe zasady gry w warcaby stupolowe

Warcaby to jedna z najstarszych i najpopularniejszych gier strategicznych na świecie. W warcabach stupolowych, które są jedną z głównych odmian tej gry, uczestniczą dwaj gracze, którzy rozpoczynają grę z dwudziestoma pionami o różnych kolorach. Piony jasnego koloru są nazywane białymi, natomiast piony ciemnego koloru – czarnymi.

Zasady gry w warcaby są dobrze zdefiniowane i mają swoje unikalne cechy, co sprawia, że jest to emocjonująca i wymagająca rozgrywka. W tym artykule przedstawimy podstawowe zasady gry w warcaby, które pozwolą Ci szybko rozpocząć przygodę z tą pasjonującą grą strategiczną.

I. Ustawienia początkowe

zasady gry w warcaby stupolowe

Piony ustawia się w pierwszych czterech rzędach po przeciwnych stronach warcabnicy. Białe kamienie stają na wysokich numerach (50-31), a czarne na niskich (1-20). Pomiędzy pionami przeciwników pozostają dwa wolne rzędy, podobnie jak w większości odmian warcabów.

II. Rozpoczęcie i przebieg gry

zasady gry w warcaby stupolowe

Grę rozpoczynają białe wykonując pierwszy ruch (posunięcie). Ruch wykonuje się przez przesunięcie piona do przodu, po skosie (przekątnej), o jedno pole, na wolne warcabnicy. Białe mogą rozpocząć partię na 9 różnych sposobów (zielone). Po wykonaniu posunięcia kolejność ruchu przechodzi na przeciwnika.

III. Bicie pionów

zasady gry w warcaby stupolowe

1. 32-28 19-23

Kiedy pion jednego koloru (żółty) staje na sąsiednim polu piona przeciwnego koloru (zielony), a za nim znajduje się wolne pole (czerwone), zostaje przeskoczony na pole bezpośrednio za nim (zielona strzałka). Taki ruch nazywa się biciem. Zbite piony, po zakończeniu posunięcia, są zdejmowane z planszy.

Bicie w warcabach jest obowiązkowe i nie można z niego zrezygnować

Ta podstawowa zasada czyni warcaby tak piękną grą. A co, jeśli przeciwnik nie pobije?

Nie istnieją żadne „fuchy”, „chuchy” czy powiedzenia „za niebicie tracisz życie”. Jeśli gracz nie wykona bicia, a zatem zrobi nieprawidłowy ruch, zgodnie z Kodeksem Warcabowym, jego przeciwnik ma dwie możliwości:

  • Nakazać przeciwnikowi cofnąć nieprawidłowe posunięcie i wykonać prawidłowe bicie.
  • Grać dalej. Po zakończeniu ruchu, nawet jeśli był on nieprawidłowy, przeciwnik może zdecydować, by kontynuować grę.
zasady gry w warcaby stupolowe

1.31-27 17-21 2.37-31 11-17 3.34-30 7-11 4.30-25 17-22 5.31-26 22×31

Bić (w przeciwieństwie do zwykłych ruchów) można zarówno do przodu, jak i do tyłu. W przedstawionej pozycji białe mogą wybrać dowolne spośród trzech bić: żółtego do przodu, czerwonego do przodu lub zielonego do tyłu.

zasady gry w warcaby stupolowe

1.33-28 18-23 2.39-33 12-18 3.44-39 7-12 4.31-26 20-25 5.28-22 17×28 6.33×22 18×27 7.32×21 16×27 8.34- 30 25×34

W jednym ruchu można wykonać bicie więcej niż jednego piona. Wszystkie zbite piony są zdejmowane z warcabnicy dopiero po zakończeniu bicia, w kolejności w jakiej były przeskakiwane (od początku lub od końca). W przykładzie białe biją aż cztery czarne piony, trzy z nich biciem do przodu, a jeden biciem do tyłu.

IV. Większość bicia

zasady gry w warcaby stupolowe

Białe: 39, 38, 37, 33, 32 Czarne: 9, 13, 18, 19, 28

W międzynarodowych zasadach obowiązuje przymus większości bicia – jeśli gracz ma kilka możliwości bicia, musi wykonać to, gdzie zbije największą liczbę pionów. W tej przykładowej pozycji białe mają aż trzy możliwości bicia: 33×22 (bicie jednego piona), 32×12 (bicie dwóch pionów) i 32×3 (bicie trzech pionów). Wybórostatniego bicia jest nie tylko najbardziej korzystnym, ale też jedynym poprawnym z uwagi na obowiązek bicia większości.

Kilka możliwości bicia pionów?

Jeśli istnieje kilka możliwości bicia takiej samej liczby pionów, to wybór jest dowolny.

V. Damka

Pion, który dojdzie do ostatniego rzędu (pierwszego rzędu przeciwnika), czyli tak zwanego pola przemiany damkowej, staje się damką. Damkę oznacza się przez postawienie na tym pionie drugiego piona tego samego koloru (koronowanie piona). Postawienie damki kończy ruch.

zasady gry w warcaby stupolowe

Pola przemiany damkowej dla białych to: 1, 2, 3, 4 i 5. Pion stojący na polu 8 może zmienić się w damkę zagrywając na pole 2 lub 3.

Postawienie damki zawsze kończy posunięcie.

zasady gry w warcaby stupolowe

Damka może poruszać się o dowolną liczbę pól po przekątnych, na których się znajduje.

Biała damka stojąc na polu 2 znajduje się na przekątnych: 2-35 i 2-16. Może się przesunąć aż na 9 różnych pól: 7, 8, 11, 13, 16, 19, 24, 30 i 35.

VI. Bicie damką

Damka może zbić jednego lub więcej pionów po przekątnych, na których się znajduje. Damka może zakończyć bicie na dowolnym wolnym polu na przekątnej za ostatnim zbitym pionem. Damka nie może natomiast przeskoczyć dwóch pionów przeciwnika stojących jeden przy drugim (bez wolnego pola pomiędzy nimi). Damkę, podobnie jak wszystkie bierki, obowiązuje przymus bicia większości.

Damka nie ma pierwszeństwa bicia przed pionem.

Jeśli pion i damka mają do bicia taką samą liczbę pionów, to wybór bicia jest dowolny.

zasady gry w warcaby stupolowe

Białe: 2 (damka) Czarne: 19

Czarny pion 19 znajduje się na drodze bicia białej damki stojącej na polu 2. Damka bije piona przeskakując go i zatrzymuje się na jednym z wolnych pól za nim: 24, 30 lub 35.

zasady gry w warcaby stupolowe

Białe: 2 (damka) Czarne: 9, 10, 19, 20, 22, 37

Damka może wykonać bicie więcej niż jednego piona. Na dowolnym wolnym polu za zbitym pionem może zmienić kierunek bicia na inną przekątną.

Obowiązek bicia większości zmusza damkę do pobicia maksymalnej możliwej liczby kamieni przeciwnika. W przykładowej pozycji damka zbija kamienia 19, po czym dotyka pola 24, gdzie skręca na nową przekątną bijąc piona 20, następnie 10, potem 9 i 22, które znajdują się w linii jednej diagonali, by ostatecznie zbić również kamienia 37. Bicie damki kończy się na polu 42 lub 48.

Damka podczas jednego bicia może wielokrotnie przechodzić przez to samo pole, ale nie może dwukrotnie zbić tego samego piona.

zasady gry w warcaby stupolowe

Białe: 49 (damka) Czarne: 13, 17, 22, 23, 32

W przykładzie biała damka 49 ma wiele możliwych bić, z których większość prowadzi do zbicia trzechczarnych pionów. Wyłącznie jedno bicie pozwala na zabranie czterech kamieni: 49x21x8x19x28 (zielone).

Dopiero po zakończonym biciu można rozpocząć zbieranie zbitych pionów: 32, 17, 13 i 23. Na warcabnicy pozostaje jeden czarny pion na polu 22 (żółty). Biała damka nie mogła go przeskoczyć, bo przy takim manewrze musiałaby po raz drugi zbić kamienia 17 (czerwony), co jest niedozwolone.

VII. Bicie pionem na pole damkowe

zasady gry w warcaby stupolowe

Białe: 15 Czarne: 10, 31

Biały pion 15 zbija czarnego 10 (zielona) stając się damką na polu 4. Postawienie damki zawsze kończy posunięcie. Na przekątnej damki 4-36 (czerwona) znajduje się drugi czarny pion (31), ale damka nie może go zbić, bo to czarne są na ruchu. Kamień 31 może uciec spod bicia białej damki.

VIII. Bicie pionem przez pole damkowe

Pion, który bije na pole damkowe i może kontynuować bicie jako pion, kontynuuje bicie jako pion i nie zmienia się w damkę.

Białe: 15 Czarne: 9, 10, 18, 26

Biały pion 15 bije czarnego z pola 10 i trafia na pole 4, czyli pole przemiany damkowej. Może jednak kontynuować bicie kamieni 9 i 18 jako pion. W takim przypadku zbija wymienione czarne piony nie zamieniając się w damkę (zielona).

IX. Cel gry w warcaby stupolowe

Celem gry w warcaby jest pozbawienie przeciwnika możliwości wykonania ruchu. Ten cel można osiągnąć na dwa sposoby:

  1. Zbijając wszystkie bierki (piony i damki) przeciwnika. 
  2. Blokując wszystkie bierki przeciwnika. 

Białe: 25 Czarne: 7, 18, 29, 30

Biały pion 25 zbija wszystkie czarne piony (zielona) kończąc partię zwycięstwem.

Białe: 15( damka) Czarne: 36, 41, 46 (damka)

Biała damka zagrywa na pole 47 (zielone). Żadna z czarnych bierek, które kierują się w dół warcabnicy, nie ma możliwości wykonania ruchu. Białe wygrywają grę.

X. Remis

Gra w warcaby kończy się remisem, kiedy żaden z graczy nie może zrealizować celu gry. Zawodnicy mogą zgodzić się na remis wskutek wzajemnego porozumienia.

Białe: 47 (damka) Czarne: 1 (damka), 5 (damka)

Typowymi pozycjami remisowymi są sytuacje, w których obie strony posiadają damki, na przykład jedna damka na jedną damkę, dwie damki na jedną damkę czy dwie damki na dwie damki.

Ponadto partię uznaje się za remisową, gdy:

  • Ta sama pozycja pojawiła się po raz trzeci i za każdym razem posunięcie przypadało na tego samego gracza.
  • Przez 25 kolejnych posunięć obu graczy były przestawiane jedynie damki, nie wykonano zaś żadnego ruchu pionem ani bicia.
  • Jeśli każdy z graczy wykona po 25 ruchów damkami, bez ruchu pionem ani bicia, to partia kończy się regulaminowym remisem.

Rozwijaj swoje umiejętności

Jeżeli pragniesz zgłębić tajniki gry w warcaby stupolowe i doskonalić swoje umiejętności, istnieje wiele możliwości. Możesz zagrać z przyjaciółmi lub dołączyć do lokalnego klubu warcabowego, gdzie spotkasz innych pasjonatów tej wspaniałej gry. Dodatkowo, istnieje wiele materiałów edukacyjnych, poradników i zasobów online, które pomogą Ci w poszerzaniu wiedzy o warcabach i doskonaleniu swojej strategii.

jak grać w warcaby

Odkryj swój potencjał w grze w warcaby

Nie zapomnij również o naszym kanale YouTube, gdzie znajdziesz inspirujące treści, profesjonalne rozgrywki, analizy taktyczne i wiele więcej. Subskrybuj nasz kanał, aby być na bieżąco z najnowszymi informacjami i materiałami dotyczącymi gry w warcaby. Zapraszamy do dołączenia do naszej społeczności warcabistów i czerpania radości z tej pięknej i wymagającej gry.

Warcaby stupolowe – gra, która zaraża pasją

Wkraczaj odważnie na warcabnicę i odkrywaj niezliczone możliwości, jakie niesie gra w warcaby stupolowe. Podejmuj wyzwania, rozwijaj swoje umiejętności strategiczne i ciesz się niezapomnianymi chwilami. Niech warcabnica stanie się Twoim polem do eksploracji, a warcaby – Twoją pasją na długie lata.