Skip to main content

Serce i pole rywalizacji w grze w warcaby stupolowe

To na warcabnicy gracze podejmują swoje decyzje, przemieszczając piony i rozwijają swoje strategie. Jest to miejsce, gdzie rywalizacja nabiera tempa, a umiejętności taktyczne są wystawione na próbę. Warcabnica stanowi więc centralny punkt gry, zapewniając odpowiednie pole do tworzenia niezapomnianych pojedynków. Przez jej kwadratową siatkę 10 pionowych kolumn i 10 poziomych rzędów, gracze odkrywają możliwości i wyzwania, jakie niesie ze sobą gra w warcaby stupolowe. W tym artykule przyjrzymy się bliżej warcabnicy, aby lepiej zrozumieć jej rolę w rozwijaniu umiejętności strategicznych i dostarczaniu niezapomnianych emocji graczom.

I. Warcabnica

warcaby warcabnica
Planszę do gry w warcaby stupolowe nazywamy warcabnicą. Często słyszy się, że w warcaby gra się na szachownicy, ale tylko warcaby 64-polowe dzielą pole gry z szachami.
warcaby warcabnica zasady gry
Warcabnica jest kwadratem składającym się z 10 pionowych kolumn (przykładowe zielone) i 10 poziomych rzędów (przykładowe żółte), z przecięcia których powstaje 100 pól. Pola są naprzemiennie jasnego i ciemnego koloru tworząc charakterystyczną kratkę.
warcaby warcabnica zasady gry
Aby poprawnie ustawić warcabnicę, po lewej dolnej stronie gracza musi znajdować się pole ciemnego koloru.
To bardzo istotne. Złe ustawienie warcabnicy stworzyłoby zupełnie inną grę niż warcaby stupolowe!

II. Numeracja pól

warcaby warcabnica zasady gry
Ciemne pola warcabnicy są kolejno ponumerowane od 1 do 50.

Pole z numerem 1 znajduje się w pierwszym rzędzie, obok narożnika z jasnym polem. Sąsiednie ciemne pole w tym rzędzie ma numer 2. Kolejne pola tej linii to numery 3, 4 i 5. To ostatnie znajduje się w ciemnym narożniku planszy. Jeden z graczy będzie miał je po swojej lewej dolnej stronie.

Numerację kolejnego rzędu rozpoczyna się od początku linii, jakby po naciśnięciu klawisza ENTER. Pole 6 styka się więc rogiem z polem numer 1. Następne pola to 7, 8, 9, 10 i tak dalej aż do ostatniego, czyli 50. Pole z najniższym i najwyższym numerem jest położone względem siebie symetrycznie, tuż obok jasnego narożnika warcabnicy.

Numeracja warcabnicy układa się w schematy, które warto zapamiętać:

  • W pionowych kolumnach pola mają taką samą wartość jedności, różnią się wyłącznie dziesiątkami. Przykładowo w jednej pionowej linii znajdziemy pola
    o numerach 3, 13, 23, 33 i 43. Rosną one co 10.
  • Pola znajdujące się na jednym boku warcabnicy to 6, 16, 26, 36 i 46, a na drugim 5, 15, 25, 35 i 45. Pól z wartością jedności 5 lub 6 należy szukać na skraju planszy.
  • Ciemne narożniki to pola o numeach 5 i 46.

III. Przekątne warcabnicy

warcaby warcabnica zasady gry
Warcabnica jest wyjątkowym kwadratem, ponieważ posiada więcej niż dwie przekątne. Przekątną (diagonalą) warcabnicy nazywamy zbiór pól leżących w jednej linii po skosie. Granicę przekątnych wyznacza koniec warcabnicy. Opisując diagonalę podajemy jej 2 skrajne pola. Na diagramie zaznaczono kilka przykładowych przekątnych: Przekątna 46-5 (czerwona, 10 pól długości). Przekątna 49-16 (żółta, 7 pól). Przekątna 49-35 (zielona, 4 pola). 

 

IV. Obszary i najważniejsze przekątne

warcaby warcabnica zasady gry
Linia główna
Najdłuższą i zarazem najważniejszą przekątną warcabnicy jest tak zwana linia główna (czerwona). Łączy ona ciemne narożniki 46 i 5. Jako jedyna ma aż 10 pól długości. Te cechy czynią linię główną bardzo ważnym obszarem warcabowej rozgrywki.

 

Dwójnik

Obracając się o 90 stopni znajdziemy dwie diagonale o długości 9 pól (50-6 i 45-1) oraz najkrótsze o długości zaledwie 2 pól (50-45 i 6-1). Są to przekątne dwójnika, a obszar który tworzą (50-45-1-6) nazywamy dwójnikiem (zielony).

warcaby warcabnica zasady gry
Trójnik

Kolejny 90-stopniowy obrót pozwala znaleźć długie na 8 pól 47-15 i 36-4 oraz 3-polowe 47-36 i 15-4 przekątne trójnika (żółte). Obszar między nimi zawarty (47-36-4-15) to tak zwany trójnik.

warcaby warcabnica zasady gry
Czwórnik

Czwórnik (czerwony) to obszar warcabnicy zawarty pomiędzy polami 49, 35, 2 i 16. Przekątne 49-16 i 35-2 mają 7 pól długości, a diagonale 49-35 i 16-2 są długości 4 pól.

warcaby warcabnica zasady gry
Obwodnica

Ostatnim, a zarazem największym obszarem warcabnicy jest tak zwana obwodnica (zielona). Ograniczają go 6- polowe przekątne 48-25 i 26-3 oraz 5- polowe 48-26 i 25-3.

V. Centrum warcabnicy

warcaby warcabnica zasady gry

Obszar znajdujący się pomiędzy polami 38, 27, 13 i 27 nazywamy centrum warcabnicy. Centralne pola są niezmiernie istotne, w warcabach stupolowych szczególnie. W miarę podnoszenia poziomu swojej gry coraz więcej wagi będziesz przykładać właśnie centrum. Dlatego warto ten obszar warcabnicy poznać i zapamiętać już na początku nauki.

VI. Skrzydła warcabnicy

warcaby warcabnica zasady gry

Z perspektywy gracza warcabnica ma stronę lewą i prawą. Strony te nazywamy skrzydłami warcabnicy. Lewy bok (żółty) nazywany jest długim skrzydłem, a bok prawy (zielony) krótkim skrzydłem.

Krótkie i długie skrzydło warcabnicy: Jak je zapamiętać?

Łatwo zauważyć, że długie skrzydło jednego z zawodników będzie krótkim skrzydłem drugiego, który siedzi po przeciwnej stronie warcabnicy. Podobnie na drugiej flace, gdzie krótkie skrzydło pierwszego będzie długim skrzydłem przeciwnika.

Rozwijaj swoje umiejętności

Jeżeli pragniesz zgłębić tajniki gry w warcaby stupolowe i doskonalić swoje umiejętności, istnieje wiele możliwości. Możesz zagrać z przyjaciółmi lub dołączyć do lokalnego klubu warcabowego, gdzie spotkasz innych pasjonatów tej wspaniałej gry. Dodatkowo, istnieje wiele materiałów edukacyjnych, poradników i zasobów online, które pomogą Ci w poszerzaniu wiedzy o warcabach i doskonaleniu swojej strategii.

jak grać w warcaby

Odkryj swój potencjał w grze w warcaby

Nie zapomnij również o naszym kanale YouTube, gdzie znajdziesz inspirujące treści, profesjonalne rozgrywki, analizy taktyczne i wiele więcej. Subskrybuj nasz kanał, aby być na bieżąco z najnowszymi informacjami i materiałami dotyczącymi gry w warcaby. Zapraszamy do dołączenia do naszej społeczności warcabistów i czerpania radości z tej pięknej i wymagającej gry.

Warcaby stupolowe – gra, która zaraża pasją

Wkraczaj odważnie na warcabnicę i odkrywaj niezliczone możliwości, jakie niesie gra w warcaby stupolowe. Podejmuj wyzwania, rozwijaj swoje umiejętności strategiczne i ciesz się niezapomnianymi chwilami. Niech warcabnica stanie się Twoim polem do eksploracji, a warcaby – Twoją pasją na długie lata.

Zostaw komentarz